Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 10.12.2020 21:48:05 

Chovatelská stanice  RAMONGO

Smutný příběh

Smutný příběh.....4.února 2009 jsme navštívili jednu soukromou minizoo s cílem domluvit pro naší oslici Klaudii vypůjčení oslího ženicha.

To, co jsme tam viděli a slyšeli nám bralo dech, takže jsme okamžitě zorganizovali akci a hned druhý den jsme koupili a odvezli odtamtud k nám domů dva oslíky, co tam zbyli..
Naštěstí ještě existují hodní a ochotní lidičky, kteří nám oslíky za normální cenu , dovezli.

Už při nakládce jsem se hrozila, co jsem to koupila, a po důkladné prohlídce doma , nemám slov.

  A tady jsou fotky pro představu, v jakém stavu jsme osličku koupili, - prostě o tom, jak "se mají" zvířata v soukromé minizoo..

 "Chovatel" vůbec nevěděl a asi do dnes neví, v jakém stavu má svoje  zvířata..

  Celkový pohled na vychrtlou osličku : ze předu                ze zadu
          .

  Oslička má zánět vemene , její oslátko nedávno zamordoval velbloud , s kterým oslíci byli ve výběhu.
 
                .

    Přední nohy                                                 Zadní nohy
   


  Postoj předních noh                                 Detail kopyta
  

  Oslička má zánět pochvy, zánět dělohy...  vzadu na zadku jsou vidět jizvy a šrámy

..
       
                              Oba oslíci jsou silně zavšivení
                 
 

  Veterinář okamžitě nasadil léčbu, antibiotika injekčně i do vemínka..Léčba bude asi na dýl ,  bude třeba ještě hodně úsilí a prostředků a spoustu času, než z tohoto ubožátka bude pěkný oslík.              
               
 
I přes všechno zlo a utrpení, co poslední dobou zřejmě zažila je oslička velmi hodná a trpělivě snáší všechny určitě nepříjemné léčebné procedury... 
 
               .
 
A aby toho nebylo málo, oslička má schvácené nohy a schvácení je staršího data...
 
 
 
====================================================
 
Co se děje dál...
 
  Týden dostávala každý den ATB injekčně pod kůži a 4 dny dostávala ATB do vemínka...
 
 
  Udělali jsme akci "odvšivení" , kterou budeme  ještě opakovat..
 
  A pak konečně přijel kovář .Upravil kopýtka a vyslovil další diagnozu Tamary - schvácení..
 
                    .
 
  Čekali jsme, jak bude Tamara po ostrouhání kopyt chodit..Chodí opatrně, ale nekulhá, což je fajn.
 
                     .
 
12.den u nás..Už to není hromádka neštěstí,je daleko živější, má obrovskou a stálou chuť k jídlu, jakoby se snažila dohnat  vše, co jí bylo dříve odepřeno... Spravuje se před očima,kulatí se, nabírá... Je velmi kontaktní a vděčná za každé  pohlazení.
                 
 Stále má vystouplou páteř, ale už zdaleka nevypadá tak hrozivě, jako při příchodu k nám..
 
2.března - Tamara má první říji u nás, což je fajn, je vidět, že se jí vrací zdraví..S Igorem jsme  ji po čas říje oddělili , aby Tamaru nevyčerpávala další případná březost, a mohla nabrat  síly a kila, je stále velmi hubená. I když mezi sebe oslíci dostali pouze přepážku z pletiva, oba po sobě velmi teskní.
 
3.března , opět tu byl vet na Tamaru na kontrolu , nelíbily se nám její vnější pohl. orgány..
Naštěstí je v pořádku, jen její znetvořené a říjí naběhlé pohlaví odhaluje víc, než by mělo..
                    Ale raději doktora zbytečně, než pozdě...
 
5. března Tamary vodnatý výtok z nozdry , který má téměř  pořád, se změnil na hustý hnisavý , opět nasazena antibiotika injekčně na 5 dní...
 
13.3. léky nezabírají, voláme  jiného  doktora, ale přijede až 16.3.
 
16.3. přijel veterinář, ten, co ji viděl , když jsme ji přivezli..Chválil, jak se holka pěkně obaluje a vypadá lépe..Avšak Tamary hlava s výtokem, který páchne den ode dne víc se mu nelíbí vůbec, a odkazuje nás na kliniku k podrobnému vyšetření..
 
17.března.- byli jsme s Tamarou na klinice, kde ji dělali rentgen hlavy a endoskopii dutin.
Bylo to pro ni velmi nepříjemné, ale byla strašně hodná, a zvládla vše bez uklidňujících prostředků.
                       
Při vyšetření byla vidět místy změněná zánětlivá sliznice..Dostali jsme antibiotika 2 x denně na 14 dní a bude se čekat, co bude dál..
 
  Podle vzorku sliznice, který byl při endoskopii odebrán, nebyla zjištěna mykóza, což je dobrá zpráva.
 
9 .dubna - opět jsme volali doktora ,stále kvůli výtoku z nozder. Udělal výtěry z obou nozder a vezeme to do Hradce do laboratoře . 
 Doktor  Tamaru pochválil, že zase vypadá o něco líp a to i přes to, že ji začala v obrovské míře vypadávat srst , má na sobě úplně lysá místa jako talíře , která však zase zarůstají..Prý to může být následek léků, které už vystřídala...Holá místa má po celém těle..
 
   
 
A tak nám opět nezbývá než čekat , na výsledky kultivace výtěrů a doufat, že vypadávající srst není další Tamary diagnoza .. Tamary cesta k uzdravení je běh na velmi dlouhou trať....
 
  16.dubna, Tamara se opět zhoršila.. Výtok z nozdry páchne den ode dne víc, a srst padá v obrovské míře.Celé tělo má citlivé , bolavé, a je to pro ni nepříjemné,je nervní a stále se drbe..
17. dubna volám Hradec, výsledky mi nadiktovali, nechci čekat na poštu...ihned volám veta,chtěla bych to vše urychlit  a Tamaře co nejdříve pomoci... bohužel, vet opět nemá čas....Není nic horšího, než v této situaci čekat.....Podle laboratoře Tamara potřebuje úplně jiné léky..
. Byl zjištěn stafylokok a mykoza , kterou na klinice v Heřmanovým Městci nenašli
 
 
Než se sem doktor po třech dnech dopravil, Tamary stav se sám od sebe  natolik zlepšil, že po důkladné prohlídce a zvažování , kde se připomínala poslední zbytečná a neúspěšná léčba ATB, která jí dala tolik zabrat a po které ztrácí srst - nakonec Tamara nedostala nic...kéž by to byla poslední velká bouře jejího zdraví..
 
24. dubna konečně se dá říct, že padání srsti se zastavilo..Vypadala jí srst přibližně na 40% těla a to doslova dohola..Kůže se opálila a rychle zarůstá novou, krátkou srstí.
Opět začíná zlobit výtok,jsme na pozoru a čekáme, jak se bude vyvíjet..zatím je to slabší, než jindy..
                         
A tady je obrázek , jak nám Tamara vyplešatěla...Tam, kde je krátká srst,svítila  ještě před pár dny holá kůže.A zbylá dlouhá srst je velmi řídká .Naštěstí vše  rychle zarůstá..Vypadala ji srst na krku, okolo páteře, po celém těle,na zadku i na nohách ...
 
 20.5. Byl tu opět doktor a přivezl léky pro Tamaru .I když se doktorovi zprvu do dalších ATB nechtělo, Tamara to bez nich asi nezvládne..Její  stav je stále jako na houpačce - jednou líp , jednou hůř..Dnes byla cítit opravdu dost, a výtoky se vracejí častěji..Injekce do svalu budou  pro ni jistě nepříjemné, ale snad to bude poslední její léčba.
Tamara byla od veta opět pochválena, jak už vypadá zase o hodně líp
 
8.7. 2009 - Tamara je u nás 5 měsíců. Za tu dobu se zakulatila - i když - okolo páteře je ještě  propadlá ,ale zato má na krku tukový polštářek.Na horší časy .Všechny rány a jizvy na těle  se zahojily a snad se zahojila i dušička - je daleko klidnější, než dřív.
 
                     
 
 Narostla jí nová srst.  Jen se zatím stále neobnovila říje - která zmizela spolu se srstí po jedné neúspěšné léčebné kůře..
 
             
 
  I výtoky z nozder zatím zůstávají v klidu. Kéž by to tak zůstalo.
 
12.čerevence - opět začíná Tamaru zlobit slabý výtok z nozdry   .Výtok po pár dnech mizí.
 
23. srpna - už několik dní pozoruji zhoršující se stav Tamary. Polehává, zdá se mi, že zase zhubla  a má silný hnisavý výtok z nozdry a opět jí teče z očí..Na konzultaci s veterinářem jsem předložila poslední její výsledky z laboratoře.
 
  I když měl doktor za Tamarou s lékama přijet až zítra, byla jsem mile překvapena, že kvůli ní přijel už dnes. Injekce byl už trochu problém, Tamara odmítá spolupracovat . . Nicméně - dostali jsme lahvičku léků na každodenní injekce. ... až dobere, dostane další.
 
14.září - krátce po dobrání léků je vše ve starých kolejích, Tamara chřadne a začíná být jasné , že není v našich silách ani možnostech napravovat následky její dřívější " péče"
 
 22. září - Tamara špatně žere, a s doktorem, který se na ni měl přijet podívat jsme se bohužel "minuli".
 
23. září - navečer je Tamaře zle. Leží a když vstane, motá se. Ihned přijíždí doktor, udělá nezbytná vyšetření a dává infuzi s lékama - která už do Tamary teče venku při baterkách..
Nelíbí se mu Tamary výsledek moči. Dostává ATB čípek do dělohy - kde je moc tekutiny. I když ujišťujeme , že Tamara březí nemůže být,vždyť jsme je hlídali , chvíli , co odjel doktor je vše úplně jinak. Celou noc za Tamarou běhám ---
 
24 . září - ráno nacházím maličkatého nevyvinutého oslíčka - a vůbec netušíme, kdy k "tomu" mezi Tamarou a Igorem mohlo dojít. Po zhlídnutí doktora se jedná o mumifikovaný plod.. . ..Tamaře je lépe , ale odpoledne se jí přitížilo. Dostává další infuzi a ATB do dělohy a výsledek moči je  je opět horší , než včera. Její stav je velmi vážný--
 
25. září - další infuze , další léky , a špatná prognóza - podle výsledků moči játra a ledviny velmi  špatně pracují.. ..Tamara téměř nejí  , její stav zůstává velmi vážný.
 
26. září - výsledek moči je ještě horší , a Tamara je jako tělo bez duše. Další infuze ,vitamíny, léky. . Doktor jí důkladně zkontroloval zuby a celou hubu..pár zubů mírně přibrousil, ale nenašel nic, co by ji bránilo v polykání. Vše, co Tamara vezme do pusy, za chvíli vyplivne.
 
 
27. září - od rána je jako stín..S Igorem je po dobu její nemoci oddělená . Až dnes odpoledne jsme je vypustili k sobě a Tamara viditelně pookřála , spolu chodili po louce a zašli až do lesa za barákem , viděli jsme ji  pást -i když toho Tamara moc nespolkne , i tak to byl velký úspěch po několika dnech . Dnes dostala pouze injekci.Večer je jí hůř , nevezme ani pamlsek , leží.. ..
 
28 . září - od rána Tamara vypadá o trochu lépe ,- cpe se ven ze stáje - už to je úspěch .
Doktor  udělal kontrolu moči - její hodnoty jsou stále stejné - velmi špatné . . Dostává další injekci , po které se jí vždy na čas udělá líp . S jídlem má stále problémy , co rozžvýká , většinou vyplivne.
 
  29. září - další infuze , a odběr krve, který vezeme do nemocnice do laboratoře a výsledky k doktorovi. Zítra budeme vědět víc. Stav Tamary beze změny, zhoršil se jí průjem 
 
30.září - Tamara se vzdává , už nemá sílu. Výsledky krve šokující , naše holčička umírá
 
1.října se Tamařino srdíčko zastavilo na dobro. Odešla nám ta nejkrásnější oslí duše, kterou jsme kdy poznali. Téměř 8 měsíců jsme střídavě bojovali o její zdraví  . Poslední  boj  jsme prohráli navždy.. 
 
 
TOPlist